Sittning

Eelmisel reedel oli meie mentorgrupil kavas sittning. Sittning kujutab endast kolmekäigulist õhtusööki ühes nationis ja pärast võimalust sama nationi klubis pidutseda. Ja selle komplekti hind on 140 SEK-i (u 16 EUR). Enne sittningut aga on vaja ju ka eelpidu pidada ja selle tõttu, et sittning juba kell pool kaheksa algab, on eelpeo algus hirmuäratavalt varajane- kell viis. See on üks siinse elu eripärasid- peod algavad vara ja lõppevad vara, sest nationide klubid pannakse kell 2 kinni. Olen kuulnud, et kõige kauem lahti olev koht pannakse kell kolm kinni. Eestis pole pidu sel ajal veel kuumgi, kui kasutada Erki Otsmani väljendit. Noh, olgu, mis siis ikka, kell neli päeval tuleb asuda klubimeiki tegema, sest loomulikult on kõik peod linna põhjaosas ja mina elan lõunas. Imelik on küll, sest tegelikult meik, millega sa klubisse lähed ei ole selline, millega kell neli päeval toidupoodi minna.

Eelpidu tähendas lihtsalt ühes koridoriköögis tsillimist ja paari õlle joomist. Jah, ma olen Rootsis õlut jooma hakanud. Miks? Sest siider on nii kohutavalt magus siin, et seda ei ole võimalik juua. See on nagu siirup, milles võib-olla on natukene alkoholi. Õõh, pole eriti meeldiv kogemus. Nii ma olengi enamasti joonud lahjat õlut, sest seda on lihtne supermarketist osta ja kuna sellel ei ole eriti õlle maitset. Ma tean, et see tegelikult käib täielikult õllesõprade ajude pihta, aga mulle ei meeldi humalamaitse õlle juures.

Lihtne osta on väga oluline argument, sest Rootsi alkoholipoliitika on päris range. Esiteks ei tohi üle 3,5% kangusega alkoholi tavalistes poodides müüa. Kui on soov osta midagi, milles tegelikult ka alkoholi on, tuleb seda sammud Systembolagetisse. Systembolaget on Rootsi riigi alkoholimonopol. Lundis on Systembolageti poode kolm ja nende lahtiolekuajad on väga piiratud, näiteks pühapäeviti on nad täiesti kinni, laupäeviti sulgevad uksed juba kell kaks ja tööpäevadel kell 20. Seega ei ole üldse põhjust viriseda Eesti öise alkoholimüügikeelu üle 🙂 Ja alkoholihinnad on siin ka üle mõistuse kõrged!

Pärast eelpidu läksime kõik Hallands nationisse ja sittning võis alata. Meie mentorgrupid olid valinud teemaks kollase ja seega pidid kõik kandma kollast. Mina soetasin endale selleks puhuks kollase kleidi, loomulikult kõigi eestlaste lemmikpoest H&M-ist ja uskumatult odava hinnaga, 50 SEK-iga (5.70 EUR). Sittningu alguses said kõik klaasi vahuveini ja seejärel tuli leida oma koht ja oodata sööki. Eelnevalt kuulsin ma kursavennalt, et sittning on rohkem laulmine ja joomine kui söömine ja tegelikult nii oligi, sest toit oli kehv. Jah, ma saan aru, et toiduvalmistamisega tegelesid nationi liikmed, kes ei ole professionaalsed kokad. Esimese käiguna pakuti seenesuppi, mis maitselt oli hea, aga see oli külm. Teiseks käigus oli mandlitega kartulipuder, salat, veiseliha ja kõrvitsapüree. Kartulipuder oli külm, salat oli lihtsalt paar rukola lehekest taldrikule visatud ja kõrvitsapüree oli samuti leige. Kõrvitsapüreesse oli isegi maitseaineid pandud, mis on siin ime! Magustoiduks oli eksootiline porgandikook, mis muidu oli hea, aga hirmus kuiv. Seega sööma ei tasu sittningule minna.

Aga laulma ja niisama aega veetma võib küll minna. Tuleb välja, et ka rootslased on laulurahvas ja neil on päris palju joogilaule. Üks neist oli “Mu mütsil on kolm nurka” viisil, aga rääkis Jägermeistrist. Teine sisaldas numbrite lugemist, milles mina kohe kindlasti järge pidada ei suutnud. Ja kõige tuntum rootslaste joogilaul “Lambo”, mida pidid rootslased igal korral laulma, hoolimata sellest, et joogilaulude laulikus on üle 200 erineva laulu.

Lisaks laulmisele olid ka muud tegevused, näiteks oli laudkondade vahel võistlus, kes suudab kõige kauem ja valjemini vastu lauda taguda. Samuti oli vaja pidada kõnesid ja laulda sünnipäevalaulu. Kuigi tegemist oli rahvusvahelise sittninguga, oli siiski enamus jutust rootsi keeles ja seega ma sellest aru ei saanud. Pärast sittningu lõppu suundusime allkorrusel peetavasse ööklubisse, kus ma seekord kuni tulede põlema panemiseni tantsisin.

Sel reedel juba Eesti disko, eks näis, mida see endast kujutab 🙂

Ja pilt minust mu uues kollases kleidis, sest rohkem pilte ma sellel õhtul ei teinud 🙂IMAG0940

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s