Rootsi elu eripärad: mõõtühikud

Kõik teavad, et inglased-ameeriklased ei tunnista normaalseid mõõtühikuid, aga tuleb välja, et ka Rootsis on erinevad ja mujal mittekasutatavaid mõõtühikuid. Olgu, Eestis on ka, aga millal sina viimati midagi küünardes mõõtsid? Ilma pikema jututa, imelikud mõõtühikud:

Miil- mitte 1,6 kilomeetrit, vaid hoopis 10 kilomeetrit. Kui ma küsisin rootslaselt, miks selline mõõtühik vajalik on, ütles ta, et palju mugavam on ju öelda 25 miili kui 250 kilomeetrit. Midaiganes, igal juhul veider. Ja selline 10-kilomeetri miil on neil kasutusel aastast 1889, enne seda oli neil miili pikkuseks 10,69 kilomeetrit. Vähemalt tegid nad arvutamise veidi lihtsamaks selle uue miiliga 🙂

Hg ehk hectogramm- tegelikkuses tähendab see 100 grammi ja sellises mõõtühikus mõõdetakse siin näiteks pähkleid, komme, juustu, oliive. Alguses ma ei saanud sellest aru, eriti, kui silt on kirjutatud käsikirjas, siis võivad h ja k üsna sarnased olla. Alles siis, kui üks sakslane rääkis, et pähklid on siin kallid ja mina omaette mõtlesin, et 13 SEK-i kilo ei ole ju palju, sest ma olin näinud silte, millel minu arust oli 13.- kg. No tegelikult oli see see salapärane hg ja alla 2 euro kilo pähklite eest on ka täiesti jaburalt odav. Nüüd ma siis tean ja olen targem.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s