Nation kui korporatsiooni-laadne toode

Niisiis, ma ühes ammuses postituses mainisin sellist imelooma nagu nation, mis oma olemuselt on natukene korporatsiooni sarnane. Ainult et meeskorporatsiooni sarnane, sest pidu ja õlu on tähtsal kohal. Nationi erinevus korporatsioonist on see, et liikmeks saab astuda hoolimata soost. Põhifunktsioon on aga nationil ja korporatsioonil sama- korraldada üliõpilaselu.

Nationied on Lundis kokku lausa 13 ja igaüks neist on nimetatud erineva Rootsi piirkonna järgi. Varem oli rootslastel kohustuslik liituda selle nationiga, mille nimepiirkonnast nad pärit olid, kuid see nõue on praeguseks kaotatud. Rahvusvahelised tudengid on alati olnud vabad valima, millise nationiga liituda. Nationiga liitumine on aga põhimõtteliselt kohustuslik, sest kui sa ei ole ühegi nationi liige, siis ei saa sa mitte ühestki nationi-üritusest osa võtta. Iseenesest ei ole aga väga vahet, millise nationi liige sa oled, peamine on liikmelisuse fakt. Mina valisin oma nationiks Västgöta nationi, mis algselt oli mõeldud üliõpilastele Västergötlandi regioonist. Tegemist on ühega vanimatest nationidest, see on asutatud aastal 1669. Ülikool asutati siia 1666. aastal. Västgöta nation, lühendatult VG, on suhteliselt väike nation, liikmeid on alla 2000. Kõige suuremad nationid on Lunds, Malmö ja Göteborg, teised nationid on kõik pisemad.

Igal nationil on ka miski, mis teda teistest nationidest eristab. VG puhul on selleks söök. Nimelt üks funktsioone, mis nationitel on, on pakkuda mõistliku hinnaga sööki. Kõik nationid pakuvad mingil päeval nädalas lõunat, mis koosneb soolasest toidust, kohvist-teest ja koogist. Ja seda kõike vapustavalt odava hinna, 35 SEK-i (u 4 EUR) eest! Ma ei ole ise veel ühelgi nationi lõunal käinud, kuid ma tean, et need on äärmiselt populaarsed ja kui sa jääd hiljaks, siis on kõik kohad juba läinud.

Lisaks lõunatele pakuvad nationid ka sittninguid. Sittning on kolmekäiguline õhtusöök, mida pakuvad nationid kord nädalas. VG-s pakutakse sittningut kolmapäeviti ja selle hind on 140 SEK-i (u 16 EUR). Ka sittningul ei ole ma veel osalenud, kuid 4. oktoobril on meil oma mentorgrupiga see plaanis ette võtta Hallands nationis.

VG-s serveeritakse ka nädalavahetusel brunchi mõlemal päeval. Laupäevahommikul on selleks Tiffany’s mis on selline klassikaline brunch ilusate koogikeste ja vahvlitega. Pühapäeval aga on teema hoopis teine, siis on oodatud kõik, kelle keha vajab eelmiste päevade pidutsemisest rasvase ja soolase toiduga kosutamist- toimub Rehab ehk võõrutusravi 🙂 Ning ka reedeti pakutakse VG-s süüa, siis on tegemist restoraniga.

Lisaks söögile pakuvad nationid ka pidutsemise võimalust, igal nationil on vähemalt ühel õhtul nädalas klubiõhtu. Klubid on erineva muusikaga ja erineva stiiliga, kuid üks on neil sama- sulgemisaeg. Nimelt ei ole siin võimalik esimese bussi või päikesetõusuni pidutseda, sest kell 2 pannakse nationi-klubid kinni. Olen kuulnud, et kõige hilisema lahtiolekuajaga koht linnas pannakse kinni kell kolm. Väga ontlik pidutsemine, arvestades seda, et alkohol on väljas ostes hirmus kallis. Olgu, nationites on see odavam kui mujal, aga mitte siiski odav. Näiteks käisin ma reedel oma nationis peol ja õlu (33cl) maksis 25 SEK-i (u 3 EUR) ja kokteil (25cl) maksis 35 SEK-i (4 EUR). Väljaspool nationeid aga maksab õlu (33 cl) 50-60 SEK-i (u 5.70-6.90 EUR).

Lisaks klubidele korraldavad nationid ka pubi-õhtuid. VG-s on näiteks reedeti üritus nimega Professor Pong, mis pakub kõigile soovijatele võimalust mängida beer pongi, tavalist ping-pongi, videomänge või mängu, milles tuleb naelu paku sisse lüüa. See oli päris meeleolukas ja naljakas.

Loomulikult ei ole kogu nationi-elu peopõhine. Korraldatakse näitkes ka mälumänge ja spordivõistlusi.

Võib tekkida küsimus, miks ma siis VG kasuks otsustasin. Noh, kuna ma teadsin, et väga suurt vahet ei ole, siis ma lähtusin valikut tehes lihtsalt oma muljetest. Student Association Fairil oli VG-l äärmiselt vahva tütarlaps neid tutvustamas ja sellepärast ma nendega liitusingi. Loomulikult on lisaboonuseks MarioKarti mängimise võimalus 🙂

Ja juba homme saan ma teada, kuidas ma saan nationi-elus rohkem kaasa lüüa ja milliseid võimalusi nation veel pakub. Ehk ma siis täiendan seda postitust või teen hoopis uue, eks näeme 🙂

Pilt on pärit VG Facebookist ja kujutab nationi vappi 🙂

397790_544389962270962_1616312654_n

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s