“You are in MY town now!”

Neljapäeval leidis aset üritus nimega “Biking in Lund”, kus käis liikluseeskirjadest rääkimas kohalik politseinik, kes on lausa kohaliku kuuluse staatuses. Ma tean seda, sest üks mu kursavend küsis, kas me ikka General Information Meetingul Patrick the Policeman’iga kohtusime. Kahjuks mitte, kuid selleks, et ka selleastased tudengid saaksid teda näha, korraldatigi jalgrattasõiduüritus. Ja see üritus oli meganaljakas, kuid siiski ka hariv.

Patrick the Policeman lasi alguses kõigil endale plaksutada, kui ta sisenes, justkui oleks tegemist rokkstaariga. Ja kui hiljem tulid hilinejad saali, siis Patrick plaksutas neile ka. Aga tegelikult rääkis ta õiget juttu, lihtsalt vürtsitas seda naljadega. Näiteks seletas ta seda, et tuleb teed anda, kui märk nii ütleb ja kui on stopp, siis tuleb tõesti seisma jääda. “Eaaasyy!” Ja reeglid on lihtsad, sest Rootsi politseinikud on rumalad. Üks erinevus on Eesti liiklusmärkidega, nimelt seal, kus meil on kasutatud valget värvi, on siin kasutatud kollast. Miks, mul pole aimugi. Mul on meeles, et mingis teises Euroopa riigis olid samuti kollased märgid, aga kus, kahjuks ei meenu. Selleks, et siin legaalselt rattaga sõita, peab olema rattal esi- ja tagatuli, kell ja üks helkur. Kui üks tuledest on puudu või ei põle, on trahv 500 SEK-i. Helkuri ja kella puudumise puhul trahvi suurust ei täpsustatud, kuid ilmselt on need sarnases suurusjärgus. Erinevus Eestist on see, et napsusena tohib rattaga sõita. See ei olevat nii olnud veel seitse aastat tagasi, kuid nagu Patrick ütles, siis mis mõtet on seadusel, mida kõik kogu aeg rikuvad ja politseil puudub võimekus seda kontrollida. Loomulikult ei ole hea idee purupurjus olles rattaga sõita, kuid pärast paari jooki koju sõita on oluliselt parem kui ratast käekõrval lükata. Punase tulega ristmiku ületamise eest on trahv 1500-3000 SEK. Hoolimata sellest siiski punase tulega teed ületatakse. Kuigi rootslased pidid üldiselt reeglitest kinni pidama….

Ja ühe äärmiselt ehmatava näite sellest, kuidas rattaga sõita ei tohi, tõi ta ka. See olevat juhtunud kaks aastat tagasi Tornavägenil, mis on suhteliselt suur tänav linna põhjaosas. Üks Erasmuse-tudengist tütarlaps olevat sõitnud oma rattaga ja punase tulega ristmikule sõitnud vasakpööret tegema. Jah, see kõlab nagu kõige lollim idee maailmas. Seda see oligi, sest tal õnnestus rekka alla jääda. Nii hullusti, et tema isiku tuvastamiseks läks kolm nädalat.

Lisaks rattasõidureeglitele rääkis ta ka muudest liikluseeskirjadest. Näiteks sellest, et turvavööd tuleb kasutada kõigil istmetel. Eestist erinev on see, et Rootsis võib autoroolis mobiiliga rääkida. Sõnumeid saata ei tohi, aga rääkimine on lubatud. Mitte küll tark mõte, aga mitte illegaalne. Samuti on Lund koht, kus avalikes kohtades alkoholi tarbimine on lubatud. See on erandlik, sest mujal on see keelatud, näiteks Malmös ja Lundi ümbritsevates asulates. Ilmselt on see sellepärast, et tegemist on üliõpilaslinnaga. Loora võib valgustada, kas Uppsalas see ka lubatud on 🙂

Ka varguste ohust räägiti taas. Siin olevat vargaid, kes on spetsialiseerunud raamatukogudest valveta jäetud asjade varastamisele. Muidugi on pisivargused sellepärast levinud, et inimesed ise jätavad oma asjad laokile, aga ikkagi on siin probleem sellega. Samuti pidi igal nädalal ette tulema seda, et koridoridest varastatakse. Ühiselamusüsteem on siin selline, et ühe koridori peal on 12-15 tuba, millest igaühel on oma vannituba, kuid kööki jagatakse. Ja sellistest koridoritubadest varastatakse igal nädalal midagi. Süsteem pidi olema selline, et lihtsalt katsutakse, kas uks on lahti ja kui on, astutakse sisse ja kui omanik on kodus, ütleb varas lihtsalt “Kas sa oled Joe-d näinud?” ja saades vastuse, lahkub ja katsub järgmist ust, kuni ta leiab lahtise uksega tühja toa. Ka pool minutit pidi olema piisav aeg, et toast midagi ära hiivata. Seega soovitas Patrick alati ukse lukku panna, kui toast ära minna, isegi kui ainult duši alla.

Aga muidu on tegemist turvalise linnaga.

Parimad palad Patrick the Policeman’ilt:

“You are in MY town now! Here are my rules.”

“Use the seat belt because that is the law. And who is the law? ME! Patrick!”

“You can be drunk as shit- we don’t care, it is not a crime. But if you fall asleep in your burger and we find you, we will take you to the police station and you get 6-8 hours of sleep. A little tip, if you haven’t found a place to live: be in the library until it closes, then go to the bar, get drunk and then be naked in a public place and we will pick you up and bring you to the police station to sleep.”

“How long do you do time in Sweden?” TOO SHORT! If you are going to do crime, do it in Sweden, jail gives you free food, TV, wi-fi and you can get paid while working there.”

Pilti mul Patrick the Policeman’ist ei ole, seega on seekord piltideta postitus 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s