Jalgpall on parem kui seks?

Ehk lugu sellest, kuidas ma siinmail jalgpalli vaatamas käisin.

Juba oma esimesel siinoldud nädalal sain ma teada, et Lundil on ka oma jalgpalliklubi. Tõsi, tegemist ei ole just väga vinge jalgpalliklubiga, nimelt mängivad nad Rootsi tugevuselt kolmanda liiga lõunadivisjonis (Division Ett Södra). Hetkel on nad 10. kohal, kogutud on 19 punkti ja peetud 18 mängu, üleminekumängudest lahutab neid vaid väravate vahe ja liigaliidrist 19 punkti. Aga siiski leidsin ma, et oleks ju huvitav kohalikku jalgpallikultuuri ka näha. Mõeldud-tehtud! Rääkisin oma plaanist ka oma tuttavale Garyle, kes leidis, et see on hea mõte ja kutsus omalt poolt ka minu kursakaaslase Iva kaasa, kes tegelikult jalgpallifänn ei ole ja minu meelest enamuse ajast ka mängul lihtsalt igavles.

Teise septembri õhtu, millal mäng aset leidis, oli küllaltki vihmane ja ei tõotanud just eriti soe olla, aga meie plaan oli kindel ja seadsimegi sammud Klostergardens IP poole. Õnneks asub staadion minu kodust umbes kahe minuti kaugusel, seega ei olnud vähemalt tee staadionile pikk. Staadion ise oli normaalmõõtmetes, kuid väljaehitatud oli ainult üks tribüün, mujal võis lihtsalt niisama aia taga seista ja platsil toimuvat jälgida. Kõik istekohad olid hõivatud ja mõnes kohas seisis inimesi ka väljaspool tribüüni. Lundi klubi koduleht väidab, et mängu jälgimas oli 504 inimest, mis minu meelest on päris korralik arv, arvestades seda, et Eesti meistriliigas on keskmine publikuarv alla 200 mängu kohta. Olgu, Rootsis on umbes seitse korda rohkem inimesi, aga arvestama peaks ka seda, et tegemist oli kolmanda liiga satside mänguga. Lunds BK vastaseks selles mängus oli Trelleborg FF, kes hetkel asub liigas neljandal positsioonil. Mäng algas täpselt kell seitse, nii hea, et seal akadeemilist veerandtundi ei kasutata 🙂

Trelleborgil oli kõvasti fänne tribüünil ja kohe mängu alguses lasid nad ka laulu lahti, ikka tüüpilise jalgpallilaulu viisil “Heia-heia-Trelleborg!”. Lundi toetajad olid 95% pensioniealised ja sellel põhjusel ka laulu Lundi toetajate poolt ei olnud. Tõsi, jalgpallitrenni lõpetanud poisikesed proovisid, aga andsid küllaltki ruttu alla. Mäng ise oli küllaltki kohutav ja ma saan täiesti aru, miks nad mängivad kolmandas liigas. Kohutavalt palju oli valesööte, vahelt lõikamisi oli vähe, pigem sööt juhtus mängijani kui oli mõeldud sinna minema. Jalgpalliajakirjanduse lemmikväljend “individuaalne meisterlikkus” puudus väga paljudel mängijatel täiesti ja need, kes sellega õnnistatud olid, olid sellega siiski liiga vähe õnnistatud. Esimene poolaeg möödus küllaltki sündmustevaeselt, kõige põnevam ehk oli kollane kaart Lundi mängijale ja sellele järgnev löök väravale, mis latti raksatas. Neljakümne neljandal minutil olid mehed juba küllaltki väsinud ja mulle tundus, et oodati lihtsalt poolaja lõppu. Kohtunik halastas ka ja lisas ainult ühe minuti, minu meelest oleks pidanud vähemalt kaks, kui mitte kolm minutit lisa olema. Null-null ja viisteist minutit vaheaega. Loomulikult jooksid pooled pealtvaatajatest hot-doge ja kohvi ostma. Hot-dogid tunduvad olevat Rootsi põhikiirtoit, neid saab enam-vähem kõikjalt, sest sõna “korv” on linnapildis väga tegev.

Teine poolaeg algas ja Lunds BK koduleht väidab, et tegemist oli hoopis teistsuguse mänguga. Nojah, eks ta natuke avatumaks ja struktureeritumaks ju muutus, aga suurt kvaliteedivahet ikkagi näha ei olnud. Lundil oli aga täiesti reaalne võimalus võita, sest üks Trelleborgi mängija sai punase kaardi, kui mängu lõpuni oli veel 20 minutit aega. Arvulises enamuses ja kodustaadionil mängida- mida hing veel võiks tahta! Enne mängu lugedes kõiketeadvast wikipediast vastaste ja liiga kohta, arvasin ma, et ilmselt Lund kaotab. Sel hetkel aga, kui kõik tundus soosivat kodumeeskonda, julgesin ma juba loota, et ehk tuleb viigipunkt ära, veidi vähem julgesin ma võidu peale panustada.

Kahjuks nii siiski ei läinud, sest 86. minutil suutis Trelleborg skoori avada. Nende toetajad lasid selle peale lahti nii vinge laulu, et peaaegu oleks kurdiks jäänud. Pärast väravat Trelleborg enam isegi ei püüdnud ja Lundi meeste moraal oli madal ja füüsis väsinud, seega lõpuvile pärast kolme üleminutit oli väga oodatud. Kokkuvõttes siis kaotus Lundile 0:1.

Pärast mängu rääkisime Gary ja Ivaga veel oma muljetest ja leidsime, et järgmine kord, kui kohalikku jalgpalli vaatama lähme, teeme seda Malmös, sest Malmö sats on praegu Allsvenska (Rootsi meistriliiga) liider ja peaks pakkuma oluliselt kvaliteetsemat jalgpalli.

Pärast seda mängu oskan ma oluliselt rohkem hinnata Eesti koondise ja ka meistriliiga pallurite pingutusi, sest mängupilt on ikka hoopis teine. Loomulikult ei ole ma käinud Eesti kolmanda liiga mänge vaatamas, kuid ehk kunagi võrdlusmomendi mõttes võtan ka selle ette.

Lõpetuseks üks pilt mängu algusest, Lunds BK on kollases ja Trelleborg FF sinises.Image