Jalgrattamaffia

Ma tean, et ma lubasin eelmise postituse lõpus kirjutada kodust ja korterikaaslastest, aga ma pole jõudnud kodust pilte teha ja seega tuleb enne lugu jalgratastest.

Nagu ma enne mainisin, on jalgrattad kõikjal. Selleks, et end tõelise Lundi inimesena tunda, ostsin ka mina endale jalgratta. Kasutatud ja mitte eriti ilusa, sest nagu meile General Information meetingul öeldi, on jalgrattavargus kõige levinum kuritegevuseliik Lundis. Siiski on Lund päris turvaline linn, sest isikuvastaseid kuritegusid siin peaaegu ei esinegi. Aga jalgrattavargus on tõsine oht. Selleks, et oma jalgratast korralikult kaitsta, ostsin ma talle kaks lukku. Ühe U-luku, mida rattapoemees nimetas “guitar lock” ja teise trossluku. Ausalt öeldes ma ei imesta, et siin palju rattaid varastatakse, sest inimesed lukustavad rattaid ainult läbi tagumise ratta,mis tähendab, et nad võtavad oma U-luku ja panevad selle raami külge ja tagarattast läbi. Lukustamist ka parklaraami külge kohtab harva ja seega on äärmiselt lihtne ratas lihtsalt möödudes õlale võtta ja minema kõndida. Mina igal juhul lukustan mõlemad rattad, kuigi trossluku katkitegemine võtab vaid minuti, kuid ehk mu kolmevärviline ratas ja ekstraminut selle varastamiseks peletavad kurjad käed temast eemale.

Minu rattast: see on kasutatud ratas, mida kunagi on kasutatud posti laialivedamiseks. Posti vedamiseks kasutatakse siin rattaid ka praegu, lihtsalt on uuema mudeli vastu välja vahetatud. Ta on oma tüübilt linnaratas, seega sõidan selg sirge ja käekott õlal sõita pole mingi probleem. Ratas iseenesest on raske, aga sellest pole väga hullu, sest on võimalus jätta ratas maja ette rattaparklasse (läbi kahe ratta lukustatuna!) või tuua üles korterisse rõdule. Lift on siin suur, ratast püsti ei pea ajama, saab täiesti vabalt rattaga lifti sisse sõita. Ainus probleem on see, et trepikoda on suhteliselt kitsas ja rattaga seal manööverdamine nõuab natuke nikerdamist. Rõdule tõstmisel on praegu üks takistus, nimelt on esikus diivan ja käiguruumi vähe, kuid eile tassisin ma oma ratta siiski rõdule. Täna jätsin ta õue, sest mul on homme plaan temaga sõita.

Rattaparklaid on siin igal pool, eramajade juures, kortermajade juures, suvalisel kohal keset tänavat. Ja kui ka rattaparklat ei ole, pole see probleem, sest kui kasutada rootslaste lukustusviisi, võid sa ratta jätta ükskõik kuhu. Eriti suur rattaparkla on rongijaama juures, ilmselt on neil täiesti toimiv pargi-ja-reisi süsteem jalgrattaga. Linnas on rattaga liikumine lihtne, sest isegi kui rattateed ei ole, sõidavad autod aeglaselt ja arvestavad jalgratastega, pigem on oht kokku põrgata teise rattaga kui autoga. Lisaks on siin päris palju “rattaga-sõitmine-keelatud” alasid. Politsei muideks pidi päris palju seda kontrollima ja trahv keelu rikkumise eest algab 500 SEK-ist (u 58 EUR). Samuti võib trahvi saada selle eest, kui su rattal ei ole tulesid või helkurriba kummide peal. Ja nagu autogagi, ei tohi sõita ühesuunalisel tänaval vastassuunas, sest ka siis võid trahvi saada.

Rataste seisukord on samuti väga erinev, on nii roostetavaid lokse kui ka viimase hooaja kaupa ja ratastega sõidavad kõik, lastest pensionärideni. Samuti on siin levinud suuna näitamine rattaga sõites, mida Eestis äärmiselt harva tehakse, sest vähemalt Tallinnas sõidetakse üldse suhteliselt vähe rattaga. Muidugi võib suuna näitamine oleneda ka sellest, millisel eesmärgil sa rattaga sõidad ja milline su ratas on. Mina näiteks ei tunne ennast oma kodusel maastikurattal vasak käsi lahti sõites turvaliselt, siinse ratta peal on see aga kõige loomulikum asi üldse.

Eile toimus ka jalgrattaoksjon, kus ma ise küll ei käinud, kuid mu esimene sõber (FB sõber ja telefoninumbri sõber!) siin Lundis, ütles mulle, et seal oli müüdud täielikku rämpsu ja see läks kaubaks küllaltki kõrge hinnaga. Uhiuue ratta ostmine pole vähemalt tudengite seas levinud, kuid siin on näiteks lisaks tööautodele olemas ka töörattad. Üks tööratas, mida ma nägin, pidavat maksma 6000 SEK (u 690 EUR) ja see naine, kes selle õnnelik kasutaja oli, lubas selle kohe tööle tagasi viia, et see on liiga kallis. Ilmselt on kõik teadlikud rattavargustest, kuid igaks juhuks ikkagi oma lukustamisharjumusi ei muuda.

Kokkuvõtteks võib öelda, et ilma jalgrattata oled sa Lundis mittekeegi. Ja oi-kui-mõnus tunne oli rattaga koju sõita 🙂

1. pilt: Suvaline rattaparkla tänaval

2. pilt Pargi-ja-reisi parkla rongijaama juures

3.pilt Rattaparkla minu kodumaja ees

4.pilt Minu uus sõber 🙂

ImageImageImageImage

1 thought on “Jalgrattamaffia

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s